Preloader
viral pazarlama nedir?

Viral Pazarlama Nedir?

Viral Pazarlama Nedir ve Nasıl Yapılır?

Viral Pazarlama Nedir? konusuna gelmeden önce viral pazarlama dijital pazarlama alanında, viral marketing olarak da adlandırılır , kısa sürede çok sayıda kullanıcıya erişmeye olanak sağlar. Günümüzde daha çok video tabanlı oluşturulan reklamlar kalabalık kitleler tarafından paylaşılır ve kullanıcıdan kullanıcıya aktarım sağlanır. Yani reklam çalışması, bir bakıma viral haline gelerek büyür. Bu konuya bir virüsün yayılma süreci de örnek gösterilebilir. Kullanıcılar arasında aktarılan video ile tahmin edilenden çok daha geniş bir kullanıcı ağına ulaşmak mümkün hale gelir. Tabi bu noktada hazırlanan kampanyaların profesyonel bir şekilde hedef kitleyi çekiyor olması son derece önemlidir. Kullanıcılara paylaşmalarına etkileşimde bulunmalarına değecek düzeyde bir çalışmanın yapılması ve onlara verilmesi gerekir. Bu sayede reklam çalışması viral hale gelerek kısa sürede kitleler arasında paylaşılmasına neden olur.

Viral Pazarlama Fikirleri

Eğer viral pazarlama tekniğini kullanmak istiyorsanız belirli bazı noktalara dikkat etmelisiniz. Gerçek olgusu yaratmanız, samimi olmanız, duygulara dokunmanız ve tüm sosyal medya uygulamalarında paylaşılmaya değer bir içerik oluşturmanız, söz konusu noktalar arasında gösterilebilir. İçeriğe paylaş vb. harekete geçirici butonlar ekleyerek viral bir kampanya yaratmanızı destekleyebilirsiniz. İçeriğin ilgi çekici yanları olabileceği gibi genel bir kitlenin duygularına da hitap etmelidir. Yani ortak bir duygu ile insanları belirli bir noktada buluşturabilirsiniz. Stratejinizi daha önceden belirlemeniz ve buna uygun bir şekilde adım adım gitmeniz önemlidir. Tüketicilerin duygularına dokunarak içeriği paylaşmasını desteklemeniz de mümkündür. Fikir üretirken yapılmayan benzeri olmayan şeylere odaklanmanız önem arz eder. Özgün bir tarz yaratarak belirlediğiniz hedef kitleye kısa yoldan ulaşabilirsiniz. En büyük özelliği oldukça hızlı bir şekilde yayılma ve geniş kitlelere ulaşma olan bu pazarlama yönteminde, bir markanın tanıtılmasında ya da ürün ve hizmetlerin geliştirilmesinde olduk. etkili bir çözüm sunar. Bunun için komik ve içerisinde bolca mesaj barındıran içerikle hazırlayabileceğiniz gibi duygulara hitap eden, yüreklere dokunma yönü bulunan bir reklam çalışmasına da imza atabilirsiniz.

Viral Pazarlama İçerisinde Yapılmaması Gerekenler

Viral pazarlama sürecinde yapılması gereken belli başlı konular olduğu gibi içeriği yapan kişiler tarafından gerçekleştirilmemesi önemli olan noktalar da söz konusudur. Marka kimliği ile uyuşmayan bir reklama imza atılmaması gerekir. Bu durum, kafa karışıklığına negatif bir izlenime neden olabileceği gibi olumlu bir sonuç alma potansiyelini de azaltabilir. Hazırlanacak olan çalışmalar içerisinde o toplumun etik kurallarının aşılmaması da yine önem teşkil eden noktalardandır. Toplumun veya gösterilen hedef kitlenin hassas olduğu noktaları aşmak, viral reklamı bir anda markanın zararına olan çalışmaya dönüştürür. Tepki gösterilen bir içerik değil pozitif yorum alan bir içerik hazırlanmalıdır.

Bu yolda “ben olsam bu içeriği paylaşır mıydım” sorusundan yola çıkılmalı ve ona göre içerikler üretilmelidir.

 

Bu yazımızda viral reklam konusuna değindik, diğer konularımıza göz atmayı unutmayın okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Open chat