Preloader
Sosyal Medya Yönetim Araçları

Sosyal Medya Yönetim Araçları 

 

Sosyal Medya Yönetim Araçları konusunda  “Sosyal medya” günümüzde hem bireysel alanda, hayatımızın önemli bir parçası hem de pazarlama faaliyetlerimizin günümüzde ana kanallarından biri haline geldi. Her platformda bulunma hali ise kişiler için oldukça yoğun bir gündem ve hızlı değişen bir içerik akışı demek. Dolayısıyla sosyal medyada hesaplarımızı yönetmek bile artık başlı başına bir uğraş gerektirmektedir. Bu noktada ise süreçleri yönetmek üzere üretilen yine dijital araçlar ve gereçler imdadımıza yetişiyor. Gerek mobil, gerek masaüstü, gerekse internet tabanlı bu yazılımlardan en beğendiklerimizi ve faydalı bulduklarımızı sizlerle paylaşmak ve sosyal medyada hali hazırda bulunab markanızın yönetimi konusunda katkıda bulunmak isteriz.
 
Bahsetmek istediğimiz programlardan ilki ve genel olarak araştırıldığında en yararlılarından biri olan HootSuite. Sosyal medya yönetimi konusundaki en bilinen program olarak tanımlayabiliriz. HootSuite ile bu platformda istediğiniz sosyal profillerini ekleyerek eş zamanlı olarak hesap yönetimi yapabiliyorsunuz. Bu, hem zaman yönetimi hem de organize işlemler gerçekleştirmek açısından gerçekten büyük bir avantaj içermektedir. Örneğin, bir paylaşımı tüm profillerinizde yapmak istiyorsunuz, tek tek giriş yapmaktansa HootSuite’e girerek, istediğiniz profilleri seçiyor ve eş zamanlı bir şekilde paylaşımlar yapabiliyorsunuz. HootSuite’in bir diğer güzel özelliğinden bahsedecek olursak, zamanlanmış içerik kurabilmeniz. Göndermek istediğiniz postlarınızı istediğiniz tarihe ve saate göre zamanlayabiliyorsunuz. Bu durum da, kullandığınız sosyal platformlarında zaman geçirmenizi ciddi boyutta azalacaktır, ve zaman verimliliğinizde bu durum ile birlikte fazlasıyla artmış olacaktır.
 
Facebook, Instagram, YouTube, LinkedIn, Twitter ve Pinterest gibi hesaplarınızı yönetebildiğiniz platformda toplamda 20’den fazla uygulama ile farklı entegrasyonlar kurabiliyorsunuz. Son zamanlarda özellikle büyük önem kazanan Instagram içeriklerini de önceden planlama hizmeti de bu kulvarda Hootsuite’in sağladığı avantajlar arasında. İçerikleri oluşturma aşamasında ise görselleri doğrudan bilgisayarınızdan, içerik kütüphanenizden ya da sosyal medya platforma bağladığınız bulut tabanlı arşivlerden kolayca yükleyebiliyorsunuz.
 
Tüm bunların dışında, profesyonel kullanıma yönelik olan mesaj kutusu yönetimi, kampanya oluşturma ve farklı raporlama seçenekleri gibi birbirinden farklı özelliklere de farklı ödeme planları dahilinde erişmek mümkün. Seçtiğiniz planın size uygun olup olmadığını deneyimlemek için HootSuite’in 30 günlük ücretsiz deneme süresi bulunmaktadır. Kaç adet sosyal medya hesabı bağlamak istediğiniz ve ekibinizin kaç kişi olduğu da buradaki önceliğinizi belirleyecek önemli kriterler arasında yer almaktadır.
 
Sosyal Medya Yönetim Araçları konumuzda bir diğer aracımız, Sosyal medya yönetimi araçlarının arasında en çok bilinenlerden bir tanesi olan Buffer, konsept olarak bazı noktalarda Hootsuite’e benzese de ufak tefek farklılıkları ve oldukça fazla ilgi çeken arayüzü ile ön plana çıkıyor. Hizmetlerini post paylaşımı için Publishing, ölçümleme için Analytics olmak üzere 2 farklı panelde sunmaktadır. İhtiyaçlarınıza göre bu paketleri ayrı ayrı almak da mümkündür. Publishing kullanarak Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn ve Pinterest gibi hesaplarınızı kurarak içerik takviminizi oluşturmanız mümkün. İstediğiniz zaman aralığını, tarih ve saat olarak belirleyebiliyorsunuz ve postlarınızı önceden planlayarak paylaşım yapabiliyorsunuz. Daha çok, kurumsal firmalara ve profesyonel kullanıma hitap eden bu özellik, gerçekten de zaman yönetimi ve organize olma noktasında oldukça yararlı görünüyor.
 
Buffer’ın ayrıldığı bir diğer özellik ise , önceden sistem üzerinden paylaşımı otomatik gerçekleştirme gibi bir özellik yok, ancak paylaşım zamanı geldiğinde Buffer’ın size bildirim göndererek hatırlatma yapması güzel bir özellik olabilri
 
 
Sosyal medya yönetimi ve izlenme konusunda öne çıkan bir diğer uygulama Zoho Social, işletmeler ve ajanslar için faydalı araçlardan birtanesidir. Facebook, Twitter, LinkedIn, Google My Business ve Instagram gibi mevcut hesaplarınızı yönetebileceğiniz bu araç ile postlarınızı planlarken takvim üzerinden gün ve saat aralığı belirleyerek, ekip olarak tüm süreci takip etmek, ve organize etmek daha kolay bir hal alır. Ayrıca hali hazırda bir kriz anında kullanabileceğiniz ‘durdurma’ özelliği sayesinde ileriye dönük olan tüm planlanmış postlarınızı askıya alabilmektesiniz.
 
Instagram paylaşımlarına da olanak tanıyan Zoho uygulaması, burada bazı kurallar getirmiş durumunda. Business hesapları tekil görsel ya da video paylaşımları Zoho Social uygulaması üzerinden yapılabilirken, çoklu görsel paylaşımlar için Zoho’nun mobil uygulaması ve Instagram’ı birlikte kullanmanız gerekmektedir. Creator hesapları için tüm şartlarda yine mobil tarafı kullanmak gerekmektedir.
 
Zoho ile sosyal medya takibi sayesinde ilgili konuları takip ederken, sizinle farklı kanallar vasıtasıyla etkileşim kuran bir takipçinizi tek bir hesap olarak tanımlayıp markanızla daha farklı olarak nasıl etkileşimlerde bulunduğunu görebiliyorsunuz. CRM özelliği sayesinde beğeni, yeniden paylaşma gibi belirli hareketleri kural olarak belirleyip potansiyel müşteri havuzunu genişletebilirsiniz.
 
Olabildiğince fazla birbirinden ayrışan özelliklerle öne çıkan ve ihtiyacınıza yönelik değerlendirebileceğiniz sosyal medya yönetim araçlarını bir araya getirmeye çalıştığımız yazımızda sizlere önerebileceğimiz bir diğer platform ise Sendible.
 
Sade ve kullanıcı dostu bir arayüze sahip olan Sendible sayesinde Facebook, Twitter, Instagram, YouTube, LinkedIn, Pinterest ve Google My Business gibi platformları yönetme şansınız bulunuyor. Ayrıca Facebook reklamlarınıza gelen bütün yorumları yönetmek, WordPress ve Medium gibi blog sitelerinin haricinde Google Analytics ile entegrasyon kurabiliyorsunuz.
 
Bütün diğer araçlarda olduğu gibi sosyal medya hesaplarınızı eş zamanlı yönetmenize ve ileri zamanlı kurmanıza, takvim üzerinden takip edebilmenize ve raporlar oluşturmanıza olanak tanır. Sendible ile Instagramda paylaşımlarınızı yapmak da herhangi bir farklı üçüncü parti hizmete ihtiyaç duymadan mümkündür. Ayrıca, araç içinde sunulan görsel editörü ile paylaşımlarınızı mevcut platforma göre boyutlandırabilir ya da Canva entegrasyonu ile aynı arayüz dahilinde yeni post tasarımları hazırlayabiliyorsunuz. Instagram postlarınıza lokasyon, hashtag ve ilk yorum eklemek gibi Sendible’ın sunduğu hizmetler arasında.
 
Ekibinizdeki kişi ve eklemek istediğiniz hesap sayısına göre farklı bir çok ödeme planlarına sahip olan Sendible özellikle kalabalık ekipler için müşteri hesaplarını yöneten ajanslar için oldukça iyi bir seçenek olabilir. Yine ücretsiz deneme süresinden faydalanarak size uygun olup olmadığını test edebilirsiniz.
 
 
 
Sosyal Medya Yönetim Araçları konumuzda son aracımız, HootSuite gibi tüm sosyal medya hesaplarınızı tek bir panel üzerinden yönetmek isterseniz farklı olarak, SproutSocial önerebiliriz. Özellikle kurumsal anlamda alanında gelişmiş bir hizmet sağlayan paneller arasında yer almaktadır. Sunduğu özellikler ile sadece sosyal medya yönetimi yapanlar için değil, aynı zamanda analist ve strateji uzmanları için de faydalı bir araç olduğunu söylemek mümkündür.
Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn, Pinterest ve YouTube gibi mevcut hesaplarınızın yanı sıra pek çok entegrasyon ile kurabileceğiniz, araç ile Google My Business hesabınız için de gerekli güncellemeler paylaşmak ve yorumları yönetmek mümkün.
 
SproutSocial üzerinden Instagram paylaşımları yapabilmek için bir işletme hesabına sahip olmanız ve platforma işletme profilinizi bağlamanız gerekmektedir. Bu adımdan sonra postlarınızı rahatça hazırlayıp paylaşabiliyorsunuz. Eğer postlarınızı daha sonradan paylaşmak üzere kurmak istiyorsanız bunu SproutSocial’ın mobil uygulaması üzerinden yapmanız gerekiyor. Yani postları masaüstünden hazırlamak, zamanlamayı ise sadece mobil uygulamadan ayarlamak durumundasınız.
 
Bu durum biraz fazla uğraştırıcı gibi gözükse de, panelin diğer özelliklerine bakarak yine ihtiyaçlarınızı fazlasıyla önceliklendirmek daha sağlıklı olacaktır. SproutSocial’ın sosyal dinleme özelliği sayesinde sizi ilgilendiren konular vb. özelinde sosyal medyada neler konuşulduğunu takip edebilirsiniz. Yine panel üzerinde bir .çok ekip oluşturarak içeriklerinizi onay sürecinden geçirmek, rakiplerinizi takip edip analiz ederek mesaj kutusu yönetimi yapmak da öncelikleriniz arasında ise bu platforma mutlaka göz atmalısınız.
 
Sosyal Medya Yönetim Araçları Konumuzu Okuduğunuz İçin Teşekkürler. Diğer Konularımıza Göz Atabilirsiniz, Beğeneceğinize Eminiz.
Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Open chat