Preloader
seo nedir nasıl yapılır
Search Engine Optimization

SEO kelimesi (Search Engine Optimization) anlamına gelmektedir. Türkçesi ‘Arama Motoru Optimizasyonu’ anlamına gelmektedir. Klasik ticaret anlamında SEO sizin sokak arasında ki mağazanızı, cadde üzerine taşımanız anlamına da gelebilir. SEO kaliteli içerikler ile bütünleştiği takdirde enfes sonuçlar yaratmanıza neden olur. Google artık  arama motoru olmaktan çıkıp, bir yapay zekaya dönüşmüş durumdadır ve sürekli olarak algoritmaları değişmektedir. Bundan dolayı da sürekli güncellemeye ihtiyaç duymaktadır. Bu bağlamda amaç sitenizi 1. sıraya yerleştirmek değil, potansiyel müşterilerinizi web sitenize çekmek olmalıdır. Bu konuda yazılan yazıları harfiyen uygulasanızda, başarı gösterememiş olabilirsiniz. SEO lafı geçtiği zaman hepimizin aklına Google gelse de bütün arama motorları için ‘SEO’ işlemi yapılır. Google’ın bu kadar tercih edilmesinin başlıca nedenlerinin arasında algoritmasından kaynaklı güvenirliliğini söyleyebiliriz. Bir arama önerisi istediğiniz takdirde Google size ilk on tavsiye içerisinde aradığınıza ulaşabilme imkanını sağlar ve bu zaman verimliliği açısından oldukça önemlidir.

Neden Seo?

Bu soruya verilebilecek en kolay ve en etkili cevap, mağazacılıkta ki vitrin kavramıdır. Bir web sitesi kurulduğunda SEO yapılmadığı takdirde, cadde üzerinde ki mağazanızın vitrinini sergilemeyip kepengini açmadığınız anlamına gelmektedir.

On Page SEO Nedir?

Web sitenizi Sanal Dünya’da bir iş yeri olarak düşünürsek sitenizin son kullanıcı tarafından görünen yüzünün değerlendirilmesi oldukça önemli bir husustur. Sitenizin bu alanda yapılan iyileştirmelerine ‘On Page SEO’ denir. Web sitenize gelen ziyaretçiler sayfanıza ne kadar hızlı ulaşıyorsa ve karmaşadan ne kadar uzaksa sayfalar arası dolaşma imkanı katbekat artar. Buna örnek vermek gerekirse güzel tasarıma ve içeriğe sahip bir süpermarkette dolaştığınızda kaldığınız süre ürün satın almanıza doğrudan etki etmektedir. Kullanıcının ihtiyacına yönelik tasarımlar On Page SEO için olmazsa olmazlardan birisidir. Eğer girdiğiniz bir markette uzun  süre bir ürünü arıyor ve bulamıyorsanız etrafta soracak bir yetkilide yoksa tahminen o ürünü satın almadan çıkarsınız. Hedef kitlenizin istediği ürünü bulabilmesi tavsiye edilebilme oranınızı da doğrudan etkiler.

SEO Çalışmalarının Amacı?

 SEO çalışmalarının amaçları 1. sıraya oturmaktan ziyade tavsiye edilebilir ve hedef kitleye nokta atışı olacak bir şekilde ürününüzü ulaştırmak olmalıdır. Bu şartlar sağlandığı takdirde organik olarak web siteniz trafik alacak, sıralamada ön sıralara gelmeye başlayıp satışlarınızı daha çok arttıracaksınız.

Teknik Seo Nedir?

Hedef kitlenize uygun bir web sitesi yapmak, sadece On Page SEO ile gerçekleştirilmez. Daima amacımız müşterilerimizi sitemizde tutup, sitemizi tavsiye etmelerini sağlamak olmalıdır. Teknik Seo kısmında ise arama motoru örümceklerine web sitemizi etkili bir şekilde anlatmak olacaktır. Bu örümcekler sayfalarımızı belli aralıklarla ziyaret eder. Sitedeki sayfalarımızın bir kısmı ya da hepsi indekslenir. Teknik SEO açısından yetersiz bir web sitesinin bu arama motorları tarafından indeks alması oldukça zordur.

İçerik Optimizasyonu

 SEO konusunda önemli detaylardan bir tanesi de içeriktir. İçerik dediğimiz şey sitemizde müşterilerimize sunduğumuz üründür. Bu içerikler iyi olmadığı takdirde yapılan çalışmalar bir işe yaramayacaktır.

 SEM (Search Engine Marketing) açılımına sahiptir. Türkçe’de Arama Motoru Pazarlaması anlamını taşır. Arama motorlarında reklamlı sonuçları ve sponsorlu listelemeyi kapsamaz. SEM sistemi potansiyel müşterilerinizi markanıza çekebilir veya mevcut müşteri kitlenizin markanıza olan bağlılığını arttırabilir. SEM sistemi uygun bütçe ve derin stratejiler ile Google’da üst sıralara çıkıp potansiyel müşterilerinize daha rahat ulaşmanıza olanak sağlar. SEO organik olarak büyümeyi sağlarken, SEM daha kısa sürede sonuç almanıza olanak sağlar. SEM ve SEO sistemlerini birbirleriyle entegre bir halde kullanırsanız istediğiniz sonuçlara daha kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

SEO, Dijital Pazarlamada Nasıl Kullanılır?

SEO ile birlikte içerik hazırlarken markanıza uzun vadeli bir yatırım yaparak etkili sonuçlar almayı hedeflersiniz. SEM kullanırken ise tam tersi, kısa bir süre içerisinde reklamınızın görünür olmasını hedeflersiniz. Genel olarak bu reklamlar sponsorlu link şeklinde tabir edilir. Bu reklam türünde dilediğiniz anahtar kelimeyi ve sözcük öbeklerini oluşturarak daha özgün bir şekilde sistemi kullanabilirsiniz. SEM sadece Google’da değil Yandex, Bing, Yahoo gibi arama motorlarında da kullanılabilir.

SEM Ve Bütçe İlişkisi

 SEM kullanırken dikkat edilmesi gereken hususlardan bir tanesi de  bütçedir. Bütçe ayırırken eğer bir bilginiz yoksa  danışmandan yardım almanız oldukça faydalı olacaktır. Firmanıza uygun en iyi ve en çok aranan anahtar kelimeleri seçmeli ve bunları seçerken bütçe yönetimini iyi yapmalısınız.

SEM Ve SEO Arasındaki Farklar Nelerdir?

Aynı gibi gözüken ama aralarında birçok farklı içerik bulunan bu alanlar, işletmelerin ihtiyacına göre iki alanda da gereklidir. SEO ve SEM arasında ki farklar şu şekildedir;

Maliyet

 SEO ile SEM arasında ki en önemli farklardan bir tanesi kuşkusuz maliyetdir. SEO SEM ile karşılaştırıldığında daha az bir maliyeti bulunmaktadır. Bunun sebebi SEM’de bulunan ve sürekli fiyatı değişen anahtar kelimelerdir buda sektörde ki anahtar kelime yoğunluğundan kaynaklanmaktadır. Örnek verecek olursak kullanılacak olan anahtar kelime sektörde çok fazla kullanılıyorsa, bu anahtar kelimenin fiyatı yüksek olacaktır.

Etki Süresi

 SEM ve SEO arasında ki farklardan bir tanesi de uygulamaların etki süresidir. SEM uygulaması SEO ile kıyaslandığında daha hızlı etki süresine sahiptir.SEO uzun ve daha detaylı çalışmalar gerektiren bir sistemdir ve geri dönüş süresi bu minvalde uzun bir süreyi kapsamaktadır.

 Ulaşılabirlilik

 Arama motoru kullanan çoğu potansiyel müşteri bulmak istedikleri konu için 1.sayfadan sonraki sayfalara gitmezler. Bu yüzden sayfalarda bulunan dijital reklamlar hızlı dönüşümler için oldukça etkilidir ve daha ön planda olmanızı sağlar.Çoğu müşteri uzun bir süre arama yapmak yerine karşısına çıkan ilk sayfada yapacağı işlemi gerçekleştirir. Bu yüzden SEM uygulamaları hızlı ulaşılabirlilik adına vazgeçilmezdir.

Dijital Pazarlama, markaların dijital ortamda pazarlama stratejilerine verilen isimdir. Günümüzün en yeni ve en güncellenebilen pazarlama türüdür. Son yıllarda değişen pazarlama kültürü ile birlikte dijital pazarlama, her geçen gün rakiplerini geride bırakmaya devam etmektedir.

Open chat