Preloader
Ceylo Organizasyon

B2B Şirketler İçin SEO Teknikleri

INSTAGRAMDA BAŞARILI SATIŞ YAPMAK

 

Instagramda Başarılı Satış Yapmak

İnsanlar vakitlerin çoğunu artık sosyal medyada geçirmektedir. Bununla birlikte Sosyal Medya’nın günümüzde artan bu kullanım oranı, beraberinde günlük hayattaki birçok davranışın, iletişimin ve ihtiyacın da farklı biçimlerde sosyal medyaya uyum sağlamasına sebep olmaktadır. E-Ticaret’in hikayesine baktığımızda ise arz ve talebin en büyük çoğunluğu, yatay e-ticaretten dikey e-ticaret mantalitesine döndüğü, sonrasında da yatay e-ticaret platformlarının birer pazaryerlerine dönüşmesiyle birlikte e-ticaret ekosisteminin bu yönde hızlı bir şekilde büyüdüğünü söyleyebiliriz. Ancak sosyal medyanın her geçen gün kullanıcı alışkanlıkların da yaptığı güncellemeler ile bu platformların ürün yerleştirmeden, e-ticaret altyapısına pivot ediyor olması sosyal ticaret kavramını ortaya çıkarmış ve yeni trendin bu yönde şekillenmesini sağlamaktadır.

Günümüzdeki yapılan aramaların arama motorlarından sosyal medyalara kayıyor olması, ürün araştırmaktan ziyade influencerların da burada yer alan etkisi ile sosyal medyadan haberdar olarak ürün satın alma davranışımızın şekillenmesi sosyal medya üzerinden yapılan ticaretin önemini göstermiştir.

Bu kritere bir de sosyal medya platformlarının insanların davranışları üzerinden bir ürünü alma niyeti taşıdığını anlaması ve bu doğrultuda güncellemeler yapması da sosyal medyanın ticaret üzerindeki gücünü artıran en önemli diğer bir unsurdur. Zaman tünelinde gezerken bir ürüne daha fazla bakmanız, kaydırmayı o ürün üzerinde durdumanız, Hikayeler de gördüğünüz ürünle ilgili hemen geçip geçmeme davranışınız, ürünleri beğenmeniz, bir ürünü beğenen ve kullanan ortak arkadaş sayınızın ne kadar büyük olduğu ve o arkadaşlarla olan aktif etkileşim gücünüz sizin ürünleri satın alma noktasındaki değişen niyetinizi yorumlamada oldukça önemli metriklerdir.

Instagram üzerinden mağaza açmak deyince önceden aklımıza satış yapılacak ticari isimli hesaplar gelirken, şimdilerde bu düşüncenin yerine ürünlerin listelendiği ve mağaza özelliği ile keşfedilebileceğimiz bir ticari özellik gelmektedir. Dolayısıyla önceden dijital varlık mağaza iken, artık her bir ürün kendine has özgün varlıklarını oluşturmaya başlıyor ve diğer tüm kullanıcılar tarafından etiketlenerek yapılacak paylaşımlarla birlikte ticari anlaşmalara dayalı influencer marketing kavramının zeminini hazırlıyor.

 

Instagramda başarılı satış yapmak, gelecekteki potansiyeli olsun, şimdiki gücü olsun Instagram üzerinden ticaret yaparken başarılı olmak için dikkat etmemiz gereken bazı hususlar var.

1-Geçmişe Önem Verin!

Instagramda  başarılı satış yapmak adlı konumuzun ilk  maddesinde;

Facebook’un kullanıcı alışkanlığını kazandıran en önemli güçlerinden bir tanesi ciddi bir içerik sağlayıcısı olan sayfalar olmuştu. Bir dönemin göz bebeği konumundaydılar, ancak Facebook gün geçtikçe sayfaların etkileşimini düşürmeye başladı. Bunun nedeni ise erişimi ücretli sağlatmaktı.

Organik erişim ne kadar düşük olursa insanlara ulaşmak için o kadar fazla bütçe harcamak zorunda kalacaktınız. Hatta Facebook bu oyunu o kadar sevmişti ki paylaşımlarınız için 0 erişim stratejisi düşünüyor ve milyon takipçiniz de olsa 1 tanesine bile göstermeyerek tamamen reklamlı bir modeli kurgulamak istiyordu. Ancak Instagramın çıkması ve dijital ticareti oluşturan genç nüfusun platformu terkedip Instagram kullanmaya başlaması Facebook’un tereddüt etmeden 8 kişilik ekipten oluşan 40 günlük bir proje olan Instagramı 1 milyar dolara satın almasına sebep oldu. Artık hesapları, davranışları yani tüm dataları birleştirebilir, datanı gücü ile reklam gücünü artırarak gelirlerini hızla büyütebilirdi. Instagram zaten gönderisini beğendiğimiz kişilere ilgi duyduğumuzu ve hatta ne tür gönderileri beğendiğimizi analiz ederek, kişinin hangi tip içeriklerine ilgi duyduğumuzu anlayarak, bizimle benzer kişilerin beğendiği diğer tüm içerikleri zaman tünelimizde göstererek hiçbir zaman farkına varamayacağımız çok düşük takipçili olsa da benim çok beğenebileceğim içeriği üreten bir kişiyi karşıma çıkarabilir. İşte buradan ders çıkararak gücünüzü takipçi kazanmaya ayırmaktan ziyade erişime ve etkileşime ayırmalısınız. 10 paylaşım yerine 1 paylaşımdan 10 kat daha fazla nasıl etkileşim alırım sorusuna kafa yormalısınız. Çünkü bir gönderi paylaşımına hemen hemen benzer emeği ayırırsınız, ancak çok az daha fazla düşünüp yaratıcı bir fikir veya eğlenceli bir içerik ortaya koyarsanız o zaman o emeğin 10 kat hatta 100 kat daha fazlası etkileşime sahip olabilirsiniz. Özetle takipçilere değil daima etkileşime önem verin, olabildiğince yüksek etkileşim alacak içeriklerinize odaklanın. Vereceğiniz emeği maksimum geri dönüşü alacak şekilde efektif bir biçimde kurgulayın. Yüksek etkileşime sahip içerikler daha fazla beğenilir, daha fazla paylaşılır, daha fazla keşfete düşer, daha fazla takipçi çeker daha fazla markanız sevilir ve sahiplenilir. Ancak 2 ayrı gönderinizi bütçe açısından eşit bir şekilde reklama çıktığınızda 2 kat beğeni alan gönderiniz aynı bütçe ile 3 – 4 kat kişiye gösterilerek reklamın gücünü fazlasıyla artıracaktır. Çünkü reklam algoritması etkileşim alan reklamların çok daha düşük ücretlerle gösterim ve tıklama başına ücretlendirilmesini imkanı sağladığından bir reklamın performansının nasıl olacağını onun organik olarak beğeni ve erişim rakamları üzerinden oldukça kolay anlayabilirsiniz.

2. Özel günleri kutlamak için kutlamayın

 Özel günlerde, resmi tatillerde sadece biz de paylaşım yaptık demek için yapmaktan kaçının özel günün duygusunu hedef kitlenizin beklentisi ile olabildiğince kesişmesine odaklanın.

3. Zorunlu ihtiyaç olmayan ürünlerin duygusunu ön plana çıkarın.

Instagramda başarılı satış yapmak dendiğinde, zorunlu ihtiyacımız olan tüm ürünler için kalite ve fiyat noktasında bir tercih yapmamız gereklidir. Ancak zorunlu olmayan ürünlerde genel olarak tatmin, gösteriş ve statü duygusu ağır basar. Bu sebeple bir peştemal satışı yapıyorsanız standart fotoğraflarını paylaşmak yerine kullanım amaçlarını paylaşmak daha doğru olacaktır. Banyoda askıda, dekoratif olarak bir yerde asılıyken, veya evcil hayvanı sıcak tutan bir kullanımda veya şık bir dış ortam çekiminde bir mankenin üzerinde farklı alanlarda kullanımlarda fotoğraflayabilirsiniz. Çünkü insanlar ürünlerden çok duyguları satın alırlar. Fotoğrafın verdiği o duyguyu ürün sağlayacak veya o fotoğrafı çekilen ortamın hissiyatını o ürün tamamlayacak şeklinde düşünülür. Bir ürünü fotoğraflarken veya ürün ile ilgili açıklama yazarken her zaman şunu düşünün. Bir tablonun kim tarafından neden ve ne için yapıldığı bilinmezse sadece görselliği ve asılacak ortamla olan renk uyumuna bakılır, yapılacak ödeme somut kriterlerdir ve maliyeti üzerinden hesaplanılarak bir değer biçilecektir. Ancak bir ressamın yaptığı tablo hem o ressamın hikayesini barındırır hem de o tabloyu yaparken ki amaçlarını anlatırsanız o duyguları taşıyan kişiler her o tabloya baktığında kendilerinden bir pay bulacakları için artık onun değeri paha biçilmezdir. Çünkü kendisiyle özdeşleştirdiği duygulara para veriyordur, kendi hikayesine para veriyordur.

4. Müşterilerinize sürprizler yapın.

Onların sosyal medya hesaplarına bir bakışla anlamaya çalıştığınız kimliklerine yönelik güzel bir not ekleyebilirsiniz ya da yanında ufak bir hediye vererek ürünü kargolayın. Bu yaklaşım lovemark etkisini arttırarabilecek en önemli unsurdur ve sosyal ticaretinizi güçlendirerek, en önemli etkileşim de bu sürprizin sosyal medyada paylaşılması olacaktır. Bu paha biçilmez bir yatırım, mikro influencer marketingdir. Bunun için size mükemmel bir fırsat, sadece o ufacık ürünü hediye etseniz belki paylaşılmayacaktır ancak satın alınan ürünle toplamı artık önemli bir değer barındırıyor ve kişiyi özel hissettiriyor.

5. Müşteri sadakat programları oluşturmaya çalışın.

Süpermarketlerin vazgeçilmezleri indirim ve kulüp kartları aslında sunduğu avantajdan çok daha fazlasını düzenli müşteri kazanımı ile elde etmektedir. Bu sistemi e-ticarete taşıyabildiğiniz takdirde inanılmaz sonuçlar elde edebilirsiniz. Çünkü sosyal ticaret büyüdükçe mutlaka bu yöndeki girişimler de artacaktır. Bunu başlatan siz olun ve kendi müşterilerinizde uygulayarak bir adım öne geçin. Puan biriktirme, paylaşım, beğeni, story atma gibi etkileşimler için ayrıcalık tanıma, indirim yapma gibi farklı stratejiler belirleyebilirsiniz. Burada önemli olan konu fiziksel market zincirlerin sadakat programı stratejilerini inceleyip düşünüp nasıl sosyal medyaya uyarlayabileceğinizi düşünmek olacaktır.

6. Ürün fiyatını paylaşma stratejisini hedef kitlenizin beklentisine göre dizayn edin.

Mağaza özelliğinde yer alan ürünlerde fiyatlar açıkça belirtilmek zorunda. Ancak fotoğraf olarak paylaşılan gönderiler ile yapılan ürün tanıtımlarında ya fiyat yazarlar ya da fiyat için özel mesaj atın derler. Özel mesaj istenmesinin nedeni ciddi alıcılara ulaşmak olsa da birçok kişiyi de uzaklaştırır ancak müşteri ile iletişim kurmak, iletişim geçmişi oluşturmak, çoklu marka görüntülemesini sağlayacaketkileşimlerii kurmak adına faydalıdır. Burada müşteri kitlenizin beklentisine yönelik uygun bir strateji belirlemek en iyisi, bazen fiyatları açıkça paylaşın, bazen özel mesaj atılmasını isteyin, en çok dönüşümü nasıl sağladığınızı A/B testleri ile görerek belirleyin.

7. Standart kalıplarla iletişim kurmayın

Instagramda başarılı satış yapmak adlı konumuzun son maddesinde

 

Herkesin yaptığı standart mesajları kopyala yapıştır yaparak üretilecek slogan ve kampanya mesajları sizi fazlasıyla sıradanlaştıracaktır. Kendi çizginizi oluşturun. Birçok dizide dillere yapışmış olan bazı replikler kullanılır ve aslında bunların dilimize pelesenk olmasının sebebi sıkça tekrar ediliyor olmasıdır. Artık o kadar bilinçaltımızda yer eder ki o söyleme şekli ile gündelik hayatta ağzımızdan çıkar. Bunu duyan herkes de bilir bunun o diziye ait olduğunu.

 

Instagramda Başarılı Satış Yapmak Konusunu Okuduğunuz İçin Teşekkür Ederiz.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Open chat