Preloader
Facebook Etkileşim Arttırma Yöntemleri

Facebook Etkileşim Arttırma Yöntemleri

Facebook etkileşim arttırma yöntemleri, paylaşımlarınızın beğeni ve yorum alması, paylaşılması gibi etkileşimlerin olduğu anlamına gelir. Facebook etkileşimi arttırma yöntemlerini öğrenerek etkileşim oranınızı bir hayli arttırabilirsiniz. Öncelikle etkileşim oranınızı istatistikler bölümünden öğrenmeniz size oldukça fazla fayda sağlayacaktır. Hangi içerik ne kadar yorum, ne kadar beğeni almış ve paylaşım almış diye öğrendikten sonra yeni içeriklerinizi bu doğrultuda tasarlayabilirsiniz.

Facebook Etkileşim Arttırma Yöntemleri

Tabi ki tüm sosyal medya mecralarında ilgi çeken içerikler etkileşim sağlıyor. Samimi, doğal ve kullanıcıların dikkatini çeken içerikler paylaşmak oldukça fazla önemlidir. İçeriklerin yenilikçi dijital özelliklerle tasarlanması da aynı şekilde etkili olacaktır. Görsellerin yazılı içeriklerden daima daha fazla ilgi gördüğünü unutmamalısınız. Görselinizi paylaşırken kalitesine aynı şekilde dikkat etmelisiniz. Güncel içerikler her zaman daha fazla ilgi çeken içeriklerdir.

1-Doğru İçerikler Üret

Facebook İstatistikten “Gönderi Türlerini” inceleyip en çok erişim ve etkileşim almış gönderilerinizin türlerini belirleyin. İçeriklerinizi bu verilere dayalı oluşturun. Paylaşacağınız içerikleri etkileşimi fazla olan gönderi türlerine göre uyarlayın. Örnek olarak ise sayfanızda en çok hazırladığınız videolar etkileşim almışsa görselle anlatacağınız içeriği kısa kısa videolarla anlatmayı deneyin. Unutmayın insanlar sizin istediğiniz doğrultuda olan içerikleri değil, kendi istedikleri (eğlendikleri, hoşlandıkları, onlara fayda sağlayan) içerikleri tüketir. Bu yüzden içerik oluştururken sahip olduğunuz hedef kitleyi, Facebook’un algoritmasını ve tüketicilerin duygularını göz önünde bulundurmayı unutmayın. 

2-Zamanlama

Facebook Etkileşim Arttırma Yöntemlerini uygularken, bir diğer göz önünde bulundurmanız gereken etmen de içerik zamanlamasıdır. İyi bir içerik üretiyor olsanız dahi bu içeriği doğru zamanda paylaşmazsanız eğer etkileşiminiz bir hayli düşük olacaktır. İçerik takviminizi etkileşimin en yoğun olduğu günlere ve saatlere göre hazırlayın. Doğru içeriği, doğru zamanda paylaşmanız durumunda etkileşiminiz artacaktır.

3-Kısa İçerikler

Üretin Facebook Etkileşim Arttırma Yöntemlerin de oluşturduğunuz tek bir içerikte her şeyi anlatmaya çalışmayın. Uzun uzun yazdığınız metinlerin gönderinizin daha az kişiye ulaşmasını sağlayacaktır. İçeriklerinizi kısa, basit ve anlaşılır bir şekilde üretmeye daima özen gösterin. Kısa film tarzında videolar, düz bir yazıya boğulmuş görseller içeriğinize karşı insanların ilgisinin azalmasına oldukça fazla neden olur. Kısa videolar, sade oluşturulan görseller kullanmaya özen gösterin.

4-video

İçerik pazarlamasının son zamanlarda yükseleni video… Cisco verilerine göre internette paylaşılan içeriklerin %70’i video olacak. Bu veri içeriklerinizde videoyu kullanmanın ne kadar fazla gerekli olduğunu tam olarak ortaya çıkarmış bulunmaktadır. Bu duruma Facebook tarafından baktığımız zaman bile pek değişen bir durum yok. Facebook son dönemde video pazarlamasına oldukça büyük yatırım yapıyor. Sayfanızda ki içeriklerinizin etkileşimi arttırmak için Facebook’un canlı yayın özelliği “Facebook Mention” ı kullanmaya özen gösterin. Başka bir dışarıdan oluşturduğunuz bir kanaldan (Youtube, Vimeo vs) linkli paylaşımlar yapmak yerine videolarınızı direk olarak Facebook’a yüklerseniz etkileşim oranınız artacaktır.

Paylaşımlarınızda Uzun URL Kullanın Paylaşımlarınızda kısaltılan URL kullanmak yerine uzun URl’ler kullanın. Facebook paylaşımlarınızda daha uzun URL kullanmak kısa URL’ye (bitly vs) göre biraz daha fazla etkileşim sağlar.

 

 

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Open chat