Preloader
E-Ticaret Trendleri

e-ticaret trendleri

E-Ticaret Trendleri

E-Ticaret Trendleri Neden Bu Kadar Önemli?

E-Ticaret Trendleri konusunda, giderek daha rekabetçi bir hale gelen e-ticaret dünyasında rakipleriniz konusunda bir adım öne çıkmak, e-ticaret trendlerinin güncel bir şekilde takip edilmesinden geçmektedir. Bir e-ticaret işletmesinin başarısı şüphesiz hale gelmiş olursa olsun e-ticaret trendlerinin takip edilmediği noktada sürekli bir gerileme olasılığı çok yüksektir. E-ticaret dünyasında konumunuz ne olursa olsun trendleri takip edip, günümüz dünyasında ki uyumu e-ticaret trendlerini yakalamadığınız sürece sıkıntılı bir konuma düşmeniz an meselesi olabilir. Dolayısıyla bir e-ticaret firmasının aktif olarak e-ticaret trendlerini analiz etmesi ve benimsemesi büyük önem taşır. Bunu yaparak, e-ticaret dünyasında markanızı ileriye taşıyabilir ve rekabette öne geçebilirsiniz.
 

En İyi E-ticaret Trendleri

Bu yazımızda 2021’in en önemli e-ticaret trendlerini sizler için açıklayacağız. Bu trendler, e-ticaret geleceğinin nasıl şekilleneceğine dair size fikir sağlayabilecek ve markanızın hangi trendlere göre şekilleneceği konusunda bir yol haritası oluşturmanızı sağlayacaktır.
 

1. Çevrimiçi Satış Büyümesi Durdurulamaz

Günümüzde e-ticaret satışlarının sürekli olarak büyüme halinde olduğu ve bu büyümenin dünya trendlerine göre daima geçerli sebepleri olduğu çok açıktır. Dijital dünyada artık en popüler etkinlik, çevrimiçi alışveriştir. Bu popülarite araştırmalar ve göstergeler ile desteklenmiştir. Küresel olarak e-ticaret satışları geçtiğimiz yıla oranla %26.7’lik bir artışla 5 Milyar Dolara ulaşması beklenmektedir (eMarketer, 2021). Buna ek olarak yıl sonunda toplam e-ticaret satışlarının 5 Milyar Dolara ulaşması ön görülmektedir. Bu rakam 2019 yılının e-ticaret satış toplamının neredeyse iki katıdır.
 
Çevrimiçi alışverişin popülaritesi her ne kadar zirvede olsa da bu durum bölgeler arası değişiklik göstermektedir. E-ticaret markalarının artışı ile çevrimiçi alışveriş oranı doğru bir orantıda ilerlemektedir.
Öncelikle insanlara sağlanan çevrimiçi hızlı bir alışveriş konforu sağlanması bu artışı destekleyen en önemli öğelerden bir tanesinin olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca çevrimiçi alışveriş yapanların artışını artık güvenilir ve gelişmiş web sitelerinde daha fazla görüyoruz. Elbette sağlanan tüm bu konforun yanında sürekli gelişen ve değişen e-ticaret trendleri, kullanıcının kayıtsız kalmamasını buna tepki vermesini sağladı. Böylece çevrimiçi satış büyümesi durdurulamaz ve durdurulamayacak bir hale geldi.
 

COVID-19 Sonrası E-ticaretin Geleceği

2020 yılında, e-ticaret trendleri üzerindeki en büyük etkilerden biri hiç şüphesiz ki COVID-19 pandemi süreci olmuştur. Pandemiye karşı verilen mücadele kapsamında dünya çapında getirilen kısıtlamalar ve bu dönemde sokağa çıkma kısıtlamaları dolayısıyla mağaza kapanmalarını beraberinde getirmiştir. Hal böyle olunca çevrimiçi alışverişe yönelmek, aslında geleneksel tarzlardan vazgeçmeyen kişilerin bile ilk zorunlu seçeneği haline gelmiştir. Bu konuya örnek olarak bir e-ticaret devi olan Amazon’un servetinin 24 milyar dolarlık artışını verebiliriz. Çoğu uzmanın tahmini üzere, Covid-19 ile birlikte gelen e-ticaret popülaritesinin yalnızca bu dönemle kısıtlı kalacak bir artış olmadığı, bunun kalıcı olacağı yönündedir. Bunun sebebini, insanların çevrimiçi alışverişin konforundan ve basitliğinden memnun olmaları olarak gösteriliyor. Bu memnuniyetin doğurduğu ön görülebilir sonuç ise çoğu dijital alışkanlık gibi çevrimiçi alışveriş davranışının da kalıcı hale geleceğidir.
 
Piyasa uzmanlarına göre elektronik ticaret sektörü, Covid-19 pandemisinden maksimum fayda sağlayan taraf olmuştur. %15 olan aktif çevrimiçi alışveriş oranının 2025 yılına kadar %25’e çıkması bekleniyor (MarketWatch, 2020). Bu durum, 5 yılda %67’lik ciddi bir artışı ifade ediyor.
 

3. Mobil Alışveriş Büyüyor

Son dönemde mobil ticaret büyümesi oldukça dikkat çekici bir orana ulaşmıştır. Bu durumda markalar için, mobil müşterilere yönelik e-ticaret deneyimini zenginleştirmek ve buna göre organizasyonlar üretmek markalara fayda sağlamıştır. Elbette buradaki e-ticaret büyümesinin önemli bir sebebi de mobil cihaz kullanımının dünya üzerinde giderek artış göstermesinden kaynaklanıyor. Çünkü günümüz tüketicisi satın alma kararını vermeden önce ön araştırma ve dijital bir alışveriş gezinmesi yapmak amacıyla mobil cihazlarını kullanmaktadır.
 
Kullanıcıların her an yanında olan mobil cihazlar e-ticarette trendleri açısından fırsat adımı atmak için doğru bir araç olacaktır.
 

4. Genç Tüketiciler İş Ortamını Değiştirecek

Pandemi sürecinde tüketiciler çevrimiçi harcamalarını artırmıştır. Çevrimiçi alışveriş artışı elbette ki her yaştan tüketicide söz konusudur. Ancak bu değişikliğe yol açan kesim şüphesiz genç nesildir. Yapılan anket sonuçlarına göre 18-34 yaş arasında ki üç tüketiciden ikisinin (%67) pandemi öncesine kıyasla çevrimiçi alışverişe daha fazla harcama yaptığı görülmüştür (Shopify, 2020). bu büyüme, ileri yaşlar için daha yavaş ilerlemektedir. 35-54 yaşları arasında kişilerin çevrimiçi alışveriş artışı %57 oranındayken 55 yaş üzeri tüketicilerde ise bu oran %41’de kalmıştır. Bu sonuçlar, bir e-ticaret markası sahibine, ileriye dönük hedeflemeleri için gençleri öncelik olarak almalarını göstermektedir. Bağımsız markalardan çevrimiçi alışveriş yapan genç kitlenin yarısından fazlası bu markaları sosyal medya platformları aracılığıyla keşfediyor. O halde öncelik olarak hedeflediğiniz genç nesil için sosyal medya platormları, pazarlama aktivitelerinizi artırmak doğru tercih olacaktır.
 

5. E-ticarette Sosyal Medyanın Gelişen Rolü

E-Ticaret trendleri arasında sosyal medya platformları gibi aynı şekilde alışveriş yapan tüketicilerin sayısı da hızla artış göstermektedir. Facebook’ta “satın al” butonlarının aktifleştirilmesiyle beraber sosyal medya platformları e-ticaret dünyasının önemli bir oyuncusu haline gelmiştir ve ileride daha önemli bir konumda olacaktır. Hepimizin hayatının ortasına yerleşmiş olan sosyal medya platformları elbette ki satın alma alışkanlıklarının yanı sıra tüm davranış kalıplarını neredeyse kökünden değiştirecek bir gücü elinde bulundurur hale geldi. Bu noktada markalar, bütün bu göstergeleri bir fırsat haline çevirerek sosyal medya platformlarında ki bulundukları konumlarını iyileştirme ve hedef kitlenin keşfi haline gelme planlamalarını doğru şekilde yapmalılar. Tüketiciler sosyal medyada farklı platformların tercihi eğiliminde olabilirler. Bu eğilimi önceden ve doğru keşfetmek ve markanızın hedeflediği kitleyi hangi sosyal medya mecrasında bulacağınızı doğru tespit etmenizde rol oynayacaktır. Aksi takdirde e-ticaret trendlerine en uyumlu marka bile olsanız sizin için doğru hedef kitle tarafından keşfedilmezsiniz.
 
 

6. Çevresel Konular ve Alıcılara Etkileri

Günümüzde tüketiciler, çevre konularına daha fazla bilinçli hale gelmiş durumdalar. Ekolojik sistemin gidişatına bakıldığında ise tüketicilerin bilinç seviyesinin artması aslında son derece haklı bir gelişimdir. Çevresel anlamda bilinçlenen ve hassas hale gelen tüketiciler, bu sebepden dolayı bu durumun karşısında harekete geçmiş markalar görmek istiyor. Bu konuda yapılan araştırmanı doğrultusunda, 10 dijital tüketiciden 4’ünün çevresel bilincin satın alma kararlarını etkilediğini belirtmiştir (GlobalWebIndex2020). Bir e-ticaret firması olarak daha sürdülebilir uygulamalarla tüketicinizin karşısına çıkmak bu anlamda atılacak en doğru adım olacaktır.
 

7. Bağımsız İşletmelerden Alışveriş Yapma İsteği

Günümüz de tüketiciler, çevrimiçi alışveriş davranışını artırmakla sınırlı kalmayıp alışveriş alışkanlıkları ve marka tercihlerini de değiştirir hale gelmişlerdir. Sürdürülebilirlik ve çevresel duyarlılığın yanı sıra tüketici bağımsız işletmelerden çevrimiçi alışveriş yapmaya da giderek açık hale geliyor. Dijital tüketicilerin yarısından daha da fazlası (%57) yeni markalardan alışveriş yapmaya istekli olduğunu belirtmişlerdir (Shopify, 2020). Elbette ki bu artışta Covid-19 pandemisinin rolü oldukça büyüktür.
 
 
E-ticaret, dijital dönüşüm anlamında en etkili zirvesini yaşıyor bile olsa tüketiciye bir mağaza deneyimi sunamıyor olması daima zorlayıcı bir etkendir. Çevrimiçi alışverişte deneyimleyemediği bir ürünü satma zorunluluğu görsel ticareti devreye sokmuştur. Görsel ticaret, sıradan ve alışık olunan görsellerin yeni neslidir. Bir e-ticaret markasının ürününü pazarlaması için yalnızca ürünün ve türevlerinin fotoğraflarını kullanmanın ötesindedir. Görsel ticaret, tüketici tarafından oluşturulan görsel, etkileşimli içerik ve ilgi çekici videolarla ve türevleri şeklinde adlandırılabilir.
 
 
Teknolojideki ilerleme ve tüketici kimliğinin evrilmesiyle birlikte e-ticaret trendleri, sürekli bir yükseliş halinde olup bu artışı yakalayıp uyum sağladığınız sürece, markanızı başarıya götürecek bir yol haritası elde etmiş oluyorsunuz.
Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Open chat