Preloader
dijital pazarlama

Dijital Pazarlama

dijital pazarlama

 

Dijital Pazarlama, markaların dijital ortamda pazarlama stratejilerine verilen isimdir. Günümüzün en yeni ve en güncellenebilen pazarlama türüdür. Son yıllarda değişen pazarlama kültürü ile birlikte dijital pazarlama, her geçen gün rakiplerini geride bırakmaya devam etmektedir.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Web sitenizin arama motorlarında üst sıralarda gözükmesini sağlayan optimizasyon türüdür.

İçerik Pazarlaması

Potansiyel müşteri oluşturmak ve yaratmak, marka bilinci, trafik artış gibi konulara değinir. HubSpot’un yaptığı araştırmaya göre pazarlamacıların %45’i Youtube platformunu içerik stratejisine eklemeyi hedefliyor.

Inbound Pazarlama

Inbound pazarlama müşterilere içeriğinizi sevdirmeye ve onları markanıza sadık müşteriler haline getirmeyi hedefler.

Sosyal Medya Pazarlamacılığı

Sosyal medya pazarlamacılığı, günümüzde oldukça fazla kullanılan sosyal medya platformlarında potansiyel müşterilerinizi bulmayı hedefler.

Arama Motoru Reklamcılığı (SEM)

Arama motoru reklamcılığı, anahtar kelime bazlı ücret ödediğiniz ve anahtar kelimelerinin farklı fiyat politikalarına sahip olduğu, bilinçli kullanıldığı takdirde oldukça etkili sonuçlar veren ve Seo aksine daha hızlı sonuçlar alabileceğiniz bir reklam türüdür. Burada önemli olan hususlardan bir tanesi firma çıkardığı ürünü bir marka adı altında çıkıyor ve sizde o anahtar kelime ile reklam veriyorsanız, karşı şirketin hukuki yaptırımlarına maruz kalacağınız anlamına gelmektedir. Bu reklam türünü kullanmadan önce bir danışmandan yardım almak oldukça doğru ve etkili kullanım açısından önemli bir noktadır.

 
E-Mail Pazarlaması

Ürün tanıtımı ve kutlama mesajlarını iletmede kullanılan yönteme verilen isimdir. E-mail marketing sistemini kullanabilmek için K.V.V.K’nın tabii tuttuğu izinleri ve müşterilerin kabul beyanı gerekmektedir. Aksi takdirde büyük cezai yaptırımlara tabii tutulur. Ödeme reklamcılığına girmektedir.

Görüntülü Reklamcılık

Herhangi bir yerde görülebilir,dijital pazarlamada en çok kullanılan reklam türüdür. Bu reklamlar video, görsel, gif şeklinde olabilir. Bunların tamamı görüntülü reklamcılığa girer. Kendi web siteniz veya hedef kitlenize reklam verebilirsiniz.

 Satış Ortaklığı

Satış ortaklığı internet üzerinden satılan bir ürünü, yine internet üzerinden satışına aracı olmak ve bu satıştan komisyon alarak satış yapmaya verilen isimdir. Kısaca günümüzün komisyonculuk sisteminin dijital versiyonudur.

Online PR Çalışmaları
 • Blog, Dijital yayın gibi siteler ile elde edilen marka bilinirliğine verilen isimdir.
 • Instagram Pazarlaması
 • Instagram platformu üzerinden reklam vererek ve içerik üreterek yapılan pazarlama türüdür.
 • Facebook Pazarlaması.
 • Facebook platformu üzerinden reklam vererek ve içerik üreterek yapılan pazarlama türüdür.
Yeniden Pazarlama

Web sitenize erişim sağlayan ve alışveriş yapmadan çıkan müşteri kitlenize yeniden verdiğiniz dinamik reklamlara verilen isimdir.

Google Ads

Metin reklamları, gmail reklamları, video reklamları, mobil reklamlar yeniden pazarlama vb. reklam modellerinin yer aldığı dünyanın en büyük arama motorunda verilen reklam türüdür.

Pinterest Pazarlama

Oluşturduğunuz etkili görseller ile, web sitenize trafik

çekebileceğiniz ve düzgün kullanımlarda oldukça etkili sonuçlar alabileceğiniz sosyal medya platformudur.

Linkedln Pazarlama

B2B ve iş odaklı bir platformdur. Global çapta reklam verilir. Doğrudan hedeflenen kişiye ulaşıldığı için doğru kullanımlarda birçok reklam modelinden daha etkilidir.

 Youtube Pazarlama

Türkiye’de dijitale geçiş süreci ile birlikte Youtube, Türkiye’nin en çok kullanılan sosyal medya platformu olmuştur. Televizyon izleme süresinin 4 dakika üzerinde izlenme süresine sahip olan Youtube etkili kullanıldığı takdirde markanız için etkili dönüşüm almanıza olanak sağlar.

Youtube Reklam Türleri:
 • TrueView
 • Bumper
 • Yer Paylaşımlı Ve Görüntülü (GDN) Reklamları Şeklinde Oluşmaktadır.
Influencer Pazarlama

Günlük yaşamda, artan sosyal medya kullanımı ile yeni bir meslek alanı olmuştur. Influencer Pazarlama adı verilen bu sistem bir nevi kanaat önderi haline getirilen sosyal medya platformlarında yüksek takipçi ve beğeni elde etmiş hayran kitlesi olan Influencer’lar tarafından bir markanın ürününü tanıtması ve ön plana çıkarması adına yapılan pazarlama türüdür.

Markaların Influencer Seçerken Dikkat Ettikleri Noktalar;
 • Marka ile Alakalı Profiller Seçmek
 • Hedef Kitleye Uygun
 • Yüksek Erişim Sayısına Ulaşan Influencer ile Anlaşmak

 

Covid-19 Ve Sosyal Medya Dönüşümü: Influencer Marketing’de Yeni Dönem;

Pandemi süreci ile birlikte hızla büyüyen ve gelişen ve reklamcılık konusunda yeni bir boyut kazanan ve artık bir eğlence yeri değil, bir ihtiyaç haline gelen dijital medyanın yeni gözdesi olan Influencer’lar yeni dijital reklamcılığın yükselen yıldızı olmakla birlikte önemli yapı taşlarından bir tanesi olmuştur. Evde kalınan ve sosyal platformlarında geçirilen sürelerin artmasıyla birlikte Influencerlar’ın etkileşimi 2.9 milyonu geçmiş durumdadır.

Influencer Marketing İle Pandemi Sürecinde; Kullanıcıların Internet’te geçirdiği zaman arttı. Kullanıcıların telefonla geçirdikleri vakit ile birlikte sosyal medya kullanım süreleri uzadı.

Dijital reklamcılık sayesinde Influencer Marketing etkileşimi de %18 oranında artış gösterdi. Influencer’lar ,Webinarlar, Canlı Yayınlar ve Podcast yayınları sayesinde en çok etkileşimi aldı. Instagram’da var olan Influencer’ların toplam gönderi etkileşimi 2.9 milyonu geçti.

E-Ticaret sisteminde en etkili reklam kanalı Influencer Marketing oldu. Influencer Pazarlamasının bu yıl bütçelerinin %65 artması bekleniyor.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Open chat