Preloader
B2B Şirketler İçin SEO Teknikleri

B2B Şirketler İçin SEO Teknikleri

 

B2B Şirketler İçin SEO Tekniklikleri, konusuna geçmeden önce B2B şirketi demek, firmadan firmaya ürün ve hizmet pazarlamayı ifade eder. B2B çok yaygın bir e-ticaret pazarlama şeklidir. SEO, B2C (Firmadan Tüketiciye firmalar için önemli olduğu kadar; B2B firmalar için de önemlidir. Çünkü SEO, şirketler bakımından pazarlama için etkin bir müşteri kazanım kanalıdır. Organik sıralamalar bakımından yüksek bir sıralamada görünmek, şirketinizin ileriye yönelik büyümesine ve karlılığınızın da artmasını sağlar. Ancak B2B şirketler için genel olarak organik olarak büyümek zor olarak görünür ve bu nedenle SEO’ya yeteri kadar gerekli özen gösterilmez. B2B B2C gibi e-ticaret  ilgili konulara daha detaylı hakim olmak isterseniz, E-Ticaret Nedir ve Nasıl Yapılır? adlı konumuzu okuyabilirsiniz

B2B Şirketler İçin SEO Teknikleri

 
B2B şirketler, SEO tekniklerini iki farklı grupta değerlendirebilirler. Bunlardan birtanesi, kısa vadede Lokal SEO ile karlılığı artırmak, bir diğeri ise uzun vadede hazır web sitesi trafiğini ve marka bilinirliğini artırmak olacaktır. Lokal SEO, gelir odaklı bir yöntem olmakla birlikte, etkileşiminizin artmasına ve dolayısıyla potansiyel müşteri kitlenizin artmasına yardımcı olur. B2B şeklinde ticaret işlemi gerçekleştiren markanız için, bu ilk başta iyi bir seçenek olsa da kalıcı başarıyı sağlamak için, uzun vadeli çalışmalara ihtiyacınız olur. Burada gerçekleşen trafiklerinizi artırabilecek içeriklere, marka bilinirliğinizi arttıran kampanyalara ihtiyacınız olacak.
 
Bunları en doğru şekilde yapmak içinse;

 

1- Bulunduğunuz Pazarı İyi Değerlendirin

 
B2B satın alımları, uzun vadeli yatırımlar olma durumundan kaynaklı olduğundan, daha fazla insanın satın alma kararına etki etmesi gerekir. Ancak yapılan satın alımlar en azından ürün sayısı bazında, B2C’ye göre daha az olacaktır. Bu nedenle B2B SEO’yu doğru yapmak için, pazarınızın ve rakiplerinizin kim olduğunu bilmeniz gerekir. Ulaşmaya çalıştığınız şirketlerdeki belirli türdeki karar vericileri, uygulayıcıları ve diğer yetkilileri hesaba katmalısınız. Bu size, insanların hangi işleri yapmalarına yardımcı olduğunuz konusunda bir yüzeyselde olsa fikir verecek ve doğrudan hedef kitlenize ulaşmanıza olanak tanıyacaktır. Markanızın doğru kişilerle buluşmasıysa, elbette hali hazırda başarıyı beraberinde getirecek ve dönüşüm oranlarınızı etkileyecektir!
 

2- Etkili bir strateji oluşturun.

Bir B2B SEO stratejisi üç soruyu yanıtlar:
 
  • Çalışanlar Ne Arıyor?
  • Arzu Tatmini Nasıl Gerçekleşecek?
  • Arama motorlarını Doğru Veri Aktardığımızı Nasıl İkna Edeceğiz?
Seo çalışmaları genellikle bu soruları yanıtlamak üzerine kuruludur. SEO, pazarında bulunan insanların Google’a ve diğer arama motorlarına ne yazdığını anlamakla başlar. Her türlü anahtar kelime için sıralama yapabilirsiniz, ancak onları kimse onları aramıyorsa, size hiçbir faydası olmayacaktır. Bu nedenle şirketlerin mevcut ihtiyaçlarına yönelik aramalara cevap vermelisiniz. Bu arzuyu tatmin edebilmek içinse, az önce de bahsettiğimiz gibi iyice optimize edilmiş içeriklere ihtiyacınız olacak. Aramalara direkt cevap veren içeriklerinizin sizi fark edilir kılmaması için hiçbir neden yok. Arama motorlarının ikna olma kısmında ise dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Burada klasik SEO’nun nimetlerinden yararlanmakta fayda var. Google’da veya diğer arama motorlarında sıralamalarınızı etkileyecek; site içi SEO ve site dışı SEO çalışmaları yapabilirsiniz.
 

3– Düşük arama hacimli anahtar kelimelere odaklanın.

 
B2B’nin mevcut bulunan müşteri hacmi, B2C’ye kıyasla biraz daha azdır. B2C markalar, daha genel terimlerle de görünürlüğünü artırabilecekken; B2B markaların daha detaylı anahtar kelimelere odaklanması gerekir. Bu hem markaların mevcut ihtiyaçlarını daha fazla doğru karşılar, hem de B2C markalarla rekabetin önüne geçer. Örnek olarak “buzdolabı” kelimesinin aylık mevcut hacmi 100 bin ile 1 milyon  arasındayken; buzdolabının bir parçası olan “buzdolabı parçaları” kelimesi aylık 100 bin ile 1000 gibi bir rakam arasında aranmaya sahiptir. Bu nedenle hali hazırda firmanız için tıpkı örnekteki gibi; değerli ve daha düşük hacimli anahtar kelimelere yönelinmelidir.
 

4– Marka bilinirliğinizi artırmaya çalışın.

 
B2B ticareti gerçekleştiren firmalar için, bilinirlik en önemli unsurlardan birtanesidir. Ancak B2B ticareti yapan firmalar, direkt olarak tüketiciyle bir bağ kuramadığı için, marka bilinirliğini oluşturmada B2C’ye göre daha fazla zorlanır. Bu nedenle b2b ticaret modeli gerçekleştiren markaların marka bilinirliği yaratabilmesi için SEO’yu etkin bir şekilde kullanması gerekmektedir.

B2B Şirketler İçin SEO Tekniklikleri

 

B2B Şirketler İçin SEO Teknikleri, konusunu okuduğunuz için teşekkürler. Doğru stratejilerle oluşturulan ve kurgusu yapılan, B2B SEO stratejisi zannedilenin aksine o kadar zor değildir. Seo konusunda daha kapsamlı bir bilgi almak isterseniz, SEO adlı içeriğimize ulaşmanız yeterlidir.

 
 
Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Open chat