Preloader
Affiliate Marketing ve Avantajları

Affiliate Marketing ve Avantajları

Affiliate Marketing ve Avantajlarına gelmeden önce, Affiliate Marketing, pazarlama dünyasında hepimizin birçok kez karşılaştığı bir terimdir. Günümüzde birçok kişinin internet üzerinden kazanç elde etmesini sağlayan bir pazarlama türüdür. Peki affiliate marketing nedir, affiliate marketing sistemi nasıl işler, avantajları nelerdir? Blog yazımızda affiliate marketing ile merak ettiğiniz soruları cevaplayacağız.

Affiliate Marketing Nedir?

Affiliate Marketing Türkçe karşılığı olarak satış ortaklığı anlamına gelmektedir. Kişi veya kuruluşların ürün, hizmet vb bir çok ürünün reklamını yaparak verdiği hizmet üzerinden sağladığı komisyon üzerinden elde etmesine dayalı bir sistemdir.

Affiliate Marketing Sistemi Nasıl Çalışır?

Affiliate Marketing ve Avantajlarından biride Satıcı, ortak ve tüketici olarak 3 farklı tarafın olmasıdır.

Satıcı (Üretici):

Mevcut ürünü ortaya çıkaran kişi veya kuruluşlardır. Marka olarak da adlandırılabilir.

Ortak:

Satıcının sunduğu ürünü hedef kitlede yer alan potansiyel tüketicilere web sitesi, sosyal medya veya diğer pazarlama kanalları aracılığıyla pazarlayan kişiler veya kuruluşlardır. Burada ortağın mevcut görevi ürünü tüketici için cazip kılmak ve satın almaya yönlendirmektir.

Tüketici:

Sunulan ve satışı desteklenen ürünleri satın alan taraftır. Tüketici ürünü satın aldığında üründen elde edilen gelir satıcı ve ortak arasında paylaştırılır.

Affiliate Marketing ile Gelir Elde Etmek

Affiliate marketing sisteminde gelir elde etmenin yolu sadece pazarlama taktiğinizin satışa dönüşmesi değildir. Anlaşma yaptığınız kişi veya kurum taleplerine göre tıklama, müşteri yaratma ve satış gibi farklı seçenekler üzerinden gelir elde edebilirsiniz.

3 farklı yol ile gelir elde edebilirsiniz. Bunlar;

Satış Başına Ödeme:

Affiliate marketing sisteminde en çok tercih edilen ödeme yöntemidir. Satış başına ödemede isminden de anlaşılacağı üzere üretici, satış ortağının gerçekleştirdiği her satış için belli bir komisyon oranı üzerinden ödeme yapar.

Olası Satış Başına Ödeme:

Tüketicinin belirlenen web sitesine üye olması, ürünü sepete eklemesi, form doldurması veya dosya indirmesi gibi faaliyetler üzerinden, üretici tarafından ödüllendirilebilir. Bu işlemleri gerçekleştiren kişiler gerçek potansiyel müşterilerdir.
Tıklama Başına Ödeme:
Tüketiciyi hedef web sitesine yönlendirmeye yönelik satış ortaklığıdır. Tıklama başına ödeme yönteminde üretici, satış ortağının hedeflenen web sitesine getirdiği her bir trafik için ödeme yapar.

Affiliate Marketing Avantajları Nelerdir?

Birden Fazla Şirket İle Çalışabilirsiniz

Affiliate Marketing’in sahip olduğu en büyük avantajlarından biri tamamen komisyona dayalı bir sistem olmasından dolayı hali hazırda tek bir şirketin satış elemanı gibi herhangi bir şirkete bağımlılığınızın olmamasıdır. Affiliate marketing ile ilgileniyorsanız birçok şirket için çalışabilir ve her birinden ayrı bir komisyon elde edebilirsiniz.

7/24 Açık Bir Mağaza

Affiliate Marketing’de kişi veya kuruma bağlı olmadığınız gibi herhangi bir bilgisayara bağımlılığınız da olmayacaktır. Kullanıcılar pazarladığınız ürüne her saatte ulaşabilir, dolayısıyla affiliate marketing ile uyurken bile para kazanabilirsiniz.

Satış Sonrası Hizmeti Sizin Tarafınızdan Gerçekleştirilmez

Affiliate marketing’in şüphesiz en büyük avantajlarından biri, ürün tarafından herhangi bir sorumluluğunuzun bulunmamasıdır. Ürün satışı, iptali, iadesi gibi durumlardan tamamen üretici tarafı sorumludur.

Evden Çalışma Fırsatı

Affiliate Marketing ve Avantajlarından en sevilenlerinden biride Tamamen online olarak gerçekleşen affiliate marketing ile evden rahatlıkla çalışabilirsiniz. Bu alanda başarı elde etmeyi hedefliyorsanız evden çalışmayı avantaja çevirebilir, affiliate marketing için SEO uyumlu içerik yazma veya Google Adsens konularında kendinizi geliştirebilirsiniz. Ofis zorunluluğu bulunmadığı için affiliate marketing’i ek gelir elde etmek için de tercih edebilirsiniz.

Düşük Başlangıç Maliyeti

Pek çok iş kolunun aksine affiliate marketing’e başlarken pek fazla sermayeye ihtiyacınız olmayacaktır. Genelde ortaklık programına katılmak için ücret ödemesi gerçekleştirmezsiniz. Üretici tarafında ise önemli olan ne kadar ürün satabildiğinizdir. Bu yüzden başlaması diğer iş kollarına göre nispeten daha kolaydır diyebiliriz.

Performansa Dayalı Ödüllendirme

Ayda saatlerce çalışıp sabit bir maaş almak yerine satış ortaklığı ile performansa dayalı gelir elde edebilirsiniz. İlgi çekici kampanyalar yazarak, web sitenize gelen trafiğinizi arttırmak, sattığınız ürünü görünür kılabilir, satış hacminizi artırabilirsiniz. Affiliate marketing için ne kadar emek üretilirse o kadar etkili olacaktır.

SEO ile Destekleyin

Arama motoru optimizasyonu Affiliate Marketing’in önemli bir parçasıdır. Kullanıcıların mevcut satış linklerine ulaşabilmesi için, web sitenizin arama motorlarındaki görünürlüğü çok önemlidir. Google’ın güncel kriterlerine uygun şekilde oluşturulmuş, kaliteli ve SEO ile uyumlu içerik kampanyalarınızın yer aldığı bir web sitesi daha fazla trafik getireceği için satış olasılığınızın artmasına katkı sağlayacaktır.

Bu konuda Affiliate Marketing ve Avantajları Konusuna Değindik Zaman Ayırdığınız İçin Teşekkürler.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Open chat